דף הבית          על האתר          רפואת ילדים          רפואת שיניים לילדים          פסיכולוגית ילדים          עיצוב חדר הילדים          קוסמטיקה למשפחה          צור קשר    

 
קטגוריות
 
מעוניין ביועץ?
מלא פרטים

שם פרטי ומשפחה
טלפון
דוא"ל
נושא
אזור בארץ
הודעה
 
   
10 עובדות על תזונת תינוקות
תינוק, היצור הטהור הזה שנולד לאחר תשעת חודשי ההריון הוא משאבת תשומת לב וחודשים הראשונים, גם סוג של משאבת אוכל. למה אתם צריכים לקום להאכיל את התינוק גם באמצע הלילה? מה הם הכאבים שמתחילים מגיל חודשיים מיד לאחר האוכל? ועוד...הנה 15 עובדות שחשוב לדעת על תזונת תינוקות אם אתם הורים טריים.

17/05/15 17:26

10 עובדות על תזונת תינוקות

תינוק, היצור הטהור הזה שנולד לאחר תשעת חודשי ההריון הוא משאבת תשומת לב וחודשים הראשונים, גם סוג של משאבת אוכל. למה אתם צריכים לקום להאכיל את התינוק גם באמצע הלילה? מה הם הכאבים שמתחילים מגיל חודשיים מיד לאחר האוכל? ועוד...הנה 15 עובדות שחשוב לדעת על תזונת תינוקות אם אתם הורים טריים.

1. תינוק טרי ישן בממוצע 19-20 שעות בממוצע ואוכל כל שעתיים- בשל הקיבה הקטנה קשה לו לשבוע ולכן הוא נדרש ליותר ארוחות ביום.

2. קיבת התינוק מתפתחת וגדלה יחד עם התפתחות התינוק ומכאן שנושא ההתעורריות בלילה להאכלה ילכו ויפחתו ככל שהוולד הטרי יילך ויגדל.

3. למרות שהורים רבים מנסים לקבוע בעצמם מה היא הדרגה שבה התינוק "אכל מספיק" , התינוק כבר נולד עם מרכז רעב ושובע משלו והוא בהחלט יודע בעצמו כמה אוכל זה מספיק מבחינתו.

4. החל מגיל חודשיים, תראו שהתינוק מתחיל לפתח סיפטומים של כאב לאחר האוכל המלווים באגרופים קפוצים ובבכי. תופעה זו נקראת קוליק (גזים) אצל תינוקות, ומשערים שהכאב נגרם  כתוצאת מגדילת הקיבה  והתרגלותה לכמויות האוכל הגדולות יותר.

5. תופעה נוספת שמופיעה בחודשי החיים הראשונים של התינוק הטרי הן הפליטות. אלו נגרמות כתוצאה מאי בשלות של השריר האחראי על סגירת מעבר המזון בין הוושט ובין הקיבה. כתוצאה תוכן הקיבה עולה למעלה ומופיע בצורת פליטות. כעקרון מדובר בתופעה טבעית שעוברת מעליה תוך מספר חודשים. יחד עם זאת, חשוב להקפיד ולבדוק שאכן התינוק עולה במשקל למרות הפליטות.

6. מחקרים הוכיחו כי אין הבדל משמעותי בהתפתחות בין תינוקות הניזונים מתחליפי חלב לתינוקות לבין תינוקות הניזונים מחלב אם. יחד עם זאת, מזון אם טבעי הוא המומלץ ביותר להתפתחות התינוק.

7. חומצות השומן אומגה 3 ואומגה 6 הינן חומצות שומן חשובות מעין כמותן להתפתחות מוחו של התינוק, מערכת הראייה ומערכת העצבים שלו. מחקרים הוכיחו כי חומצות שומן אלו לא מיוצרות באופן טבעי בגוף התינוק ולכן עליו לקבל אותן ממקור תזונה חיצוני כגון חלב אם. בשל החשיבות הקריטית של חומצות שומן אלו להתפתחות התינוק, תמצאו את הרכיב  LC-POFAגם בתמ"ל השונים.

8. מגילאי 4 חודשים ואילך בהמלצת רופא ילדים בלבד, ניתן להתחיל לשלב מזון של ממש בתזונת התינוק בצורת מחית כמובן או אוכל מרוסק בלבד. בתחילה התינוק יביע סלידה ממאכלים רבים, אך כל שתוגבר החשפותו אליהם ויערכו עוד ועוד טעימות, כך יתכן שהוא ירכוש מגוון טעמים רחב בהדרגה. לכן, גם אם בניסיון הראשון התינוק לא אהב את האוכל, נסו להגיש לו אותו שוב כעבור מספר שבועות.

9. במחקרים נמצא כי לא רק שהנקה מחסנת משמעותית את המערכת החיסונית של הוולד הטרי, אלא גם מפחיתה משמעותית את ההסתברות לחלות במחלות שונות דוגמת צליאק.

10. התינוק נולד עם מאגרי ברזל שנישאים בגופו עוד מתקופת ההריון של האם. בגיל חצי שנה ואילך חלה הדרדרות משמעותית במאגרים אלו ועל כן יש לספק אותם לילד דרך מזון (בשר אדום, קטניות..) או דרך טיפות ברזל הניתנות בתוך מדיום נוזלי. אם לא יסופקו כראוי התפתחות התינוק עלולה להיות איטית יותר וכן הוא יהיה בסיכון מוגבר לפיתוח אנמיה.