דף הבית          על האתר          רפואת ילדים          רפואת שיניים לילדים          פסיכולוגית ילדים          עיצוב חדר הילדים          קוסמטיקה למשפחה          צור קשר    

 
קטגוריות
 
מעוניין ביועץ?
מלא פרטים

שם פרטי ומשפחה
טלפון
דוא"ל
נושא
אזור בארץ
הודעה
 
   
חצ'קונים, אקנה ופצעי בגרות
פצעי בגרות, המכונים גם "אקנה" - עלולים במקרים רבים, להותיר אצל בני נוער הסובלים מהם צלקות פיזיות אך לצערנו, במקרים אחרים עלולים פצעים אילו אף להותיר בהם צלקות נפשיות הנובעות מפיתוח תחושת חריגות שמקורה בפצעי הבגרות הללו.

רונן פלק
01/12/11 15:08

 

חשיבות ואופן הטיפול בפצעי בגרות/אקנה

כל חברה פלורליסטית ומודרנית ככל שתהיה - תהא תמיד מורכבת מפרטים שהם שונים זה מזה. אולם, לעולם יהיה השונה והחריג מוקצה במידת מה מהחברה ה"נורמאלית" לכאורה – המגדירה עצמה כנבדלת מאותו חריג. פצעי בגרות, המכונים גם "אקנה" - עלולים במקרים רבים, להותיר אצל בני נוער הסובלים מהם צלקות פיזיות אך לצערנו, במקרים אחרים עלולים פצעים אילו אף להותיר בהם צלקות נפשיות הנובעות מפיתוח תחושת חריגות שמקורה בפצעי הבגרות הללו.
 
השם אקנה, שמקורו מעיוות המילה היוונית "אקמה", שפירושה שיא החיים או נקודה, אינו מהווה נקודת שיא כלל וכלל עבור בני הנוער הלוקים בדלקת המופיעה בד"כ בגיל ההתבגרות. ה"חטטת" בעברית (או חצ'קונים ב"סלנג"), הינה דלקת של בלוטות החלב וזקיקי השערות, הנובעת מתגובה לא תקינה של הגוף להורמון הטסטוסטרון. בד"כ, תגובת הגוף הלא תקינה הזו מתייצבת לה בחלוף הזמן והסימפטומים המאפיינים אותה נעלמים. חרף עובדה זו, במקרים רבים התגובה ממשיכה והדבר גורם לעוגמת נפש רבה לסובלים ממנה כמו גם לתופעות פיזיולוגיות חיצוניות שעלולות להיות רחוקות מלהיות נעימות.
לרוב, התופעה מתחילה בגיל ההתבגרות, שבו מתחיל תהליך של האצת פעילותם של הורמוני המין הגברי (אנדרוגנים), הקיימים גם בגוף האישה. כתוצאה מכך, בלוטות השומן מתחילות לייצר כמות גדולה יותר של חומר שומני הנקרא חלב או "סבום".

במצב תקין בלוטות השומן מייצרות כמות סבירה ונדרשת של אותו חומר שומני, אך אצל אנשים הסובלים מ"אקנה" מתרחשת תגובה קיצונית ולא מאוזנת של בלוטות השומן הללו להפרשת ההורמונים.
 
יצוין, שבניגוד לדעה הרווחת, לא רק בני נוער עלולים לסבול מ"אקנה", אלא גם אנשים בגילאים מבוגרים יותר.הסימפטומים של פצעי הבגרות עשויים להופיע בצורות שונות אצל אנשים שונים ובגילאים שונים, ולכן לעיתים אלו יבואו לידי ביטוי בפצעים ספורים לעומת כאלה שיסבלו מכמות רבה של פצעים באזורים שומניים של הפנים בעיקר באזור המצח, הלחיים והסנטר ובאזורים אחרים בגוף. 
 
הצרה באקנה (שהיא גם הסיבה לחשיבות טיפול אפקטיבי בתופעה ) - שלעיתים פצעים אלו צפויים להשאיר צלקות וסימנים גם לאחר שהפצעים עצמם ירפאו.
 
חרף העבודה כי נתוני מחקרים רפואיים רבים גורסים שמקור הנטייה לאקנה הוא תורשתי/גנטי, נראה שפצעי הבגרות נוצרים משילוב של פעילות הורמונאלית, הגורמת לייצור יתר של שומן, יחד עם התרבות חיידקים באזור זה. בנוסף, טעות נפוצה היא לחשוב כי פצעי בגרות נוצרים כתוצאה מחוסר היגיינה של עור הפנים. טעות זו -  מובילה פעמים רבות לשטיפת יתר של הפנים שגוררת גירוי רב לעור אשר גורם לשומן יתר בעקבות הייבוש המוגזם. לפיכך, ההמלצה היא לא לשטוף העור יתר על המידה (עד פעמיים ביום), וזאת באמצעות סבון אנטי דלקתי, שבו חומרים שתכליתם הרגעת העור ומניעת גירוי מיותר.
 
בנוסף, ישנם טיפולים רבים אחרים אשר ניתן לעשות בהם שימוש בכדי למגר את תופעת פצעי הבגרות מפניהם של מבוגרים ובמיוחד מפניהם של בני נוער הסובלים מהם. הטיפולים המקובלים כיום בשוק נעים בין טיפול בלייזר, טיפול תרופתי כגון רואקוטן (תרופה ל- אקנה) או טיפול ב-אקנה ע"י "אלו-וורה", ואף טיפולים באמצעות אור כחול  או אינפרא  אדום וכיוצ"ב.

בסופו של יום, החשוב הוא להבין, שאנשים בכלל ובני נוער בפרט הסובלים מ"אקנה" צריכים לטפל בעצמם ביעילות ומהר, בכדי להימנע ממצב שבו פצעי בגרות זמניים יהפכו ברבות הזמן לצלקות פיזיות ובעיקר נפשיות אל זמניות.